Cati vin si cum pleaca

In timpul conflictului ruso-chinez,la Kremlin, prin posta un sac. Rusii îl deschid, vad ca este plin de seminte de mac si gasesc o hârtiuta pe care scria:
-Atâtia venim! Semnat Mao.
Dupa o saptamâna, acelasi sac este retrimis la Peking. Chinezii îl desfac,vad macul macinat,iar în el o hârtiuta:
-Asa va trimitem înapoi! Semnat Brejnev.

Romanul pune pasiune in munca

Rusii au prins un roman, un neamt si un american…..S-au gandit ca romanii au facut primul avion cu reactie, germanii sunt priceputi la tehnica, si americanii sunt destepti. I-au bagat pe fiecare in cate un hangar plin cu piese si le-au spus:
-Trebuie sa faceti cate un avion!
Dupa o luna iese americanul:
-Am facut tot ce am putut dar mi-a iesit tanc.
Dupa 3 luni iese neamtul:
-Am lucrat atat, am construit de trei ori si am stricat de doua dar tot tanc mi-a iesit……
Iese si romanul dupa 6 luni plin de unsoare, deschide usile hangarului si inauntru un avion.
-Cum ai facut ca inauntru au fost doar piese de tanc? intreaba rusii.
-Pai si mie tot tanc mi-a iesit da’ l-am luat la pila…..