Unde mergem?

Doi ardeleni, in gara, la ghiseul de bilete:
– Domnisoara draga, apai te-om ruga si noi sa nie dai doua beletie.
– Da, sigur!… Pana unde sa fie?
– Ma’, Gheorghe… Apai tu crezi ca-i musai sa-i spuniem undie merem?
– Nu, ma’ Ioane!…
– Domnisoara, nu nie tat intreba die tate si fa binie si da-nie doua beletie!…
– Sigur!… Eu vreau sa va dau; dar, daca nu-mi spuneti unde mergeti, nu stiu cati bani trebuie sa va cer.
– Ma’, Gheorghe… No, tat insista ase spuniem undie merem?
– Apai, daca tat insista ase… Spunie-i, dara…
– Pai, domnisoara draga, noi merem la o nunta!…

Tradare

Dumnezeu sta la sfat cu sfintii apostoli. Auzise el ca prin lume umbla niste droguri, dupa care se omoara oamenii. Dadu ordin sa i se aduca mostre, ca sa se convinga si el, si-i trimise pe toti in lume. Dupa cativa timp Sf.Petru bate in poarta raiului.
-Cine e? – intreaba Dumnezeu.
-Sf.Petru – raspunse el.Am adus canabis.
-Cit?
-100 gr.
Trece ceva timp si se mai aude o bataie in poarta raiului.
-Cine e? – se repeta intrebarea.
-Sf. Ilie – am adus hasis.
-Cit?
-80gr.
-Bun,bun – zise Dumnezeu. Si tot asa pina s-au strins cu totii.
Deodata, pe neasteptate se aud batai puternice in poarta.
-Deschideti!
-Cine e?
-Sint Iuda, am adus Politia .